Ladíte koledy už od dušiček nebo ve vás první vánočně vyzdobená výloha vyvolává spíše pocit zoufalství až znechucenosti? Ať už jste milovník vánoční atmosféry nebo to “děláte jen kvůli dětem”, máme pro vás pár tipů, jak si letošní čekání na Ježíška užít co nejvíc v pohodě.
Vymyslet dárky, nakoupit dárky, uklidit byt, nazdobit byt, zorganizovat vánoční návštěvy, napéct cukroví (nebo nakoupit) včas aby měly děti na besídku a ještě něco zbylo na pohoštění o svátkách…není toho málo, co se na nás v těchto týdnech valí. Můžeme si říct, že nebudeme podléhat tlaku okolí a moderně strávíme svátky někde na pláži. Ale…sami jsme v tom vyrostli a pokud jsou vaše vzpomínky na vánoční období plné radosti a aspoň trochu pohody, určitě byste je svým blízkým a sobě chtěli dopřát také takové. Anebo naopak, pokud vaše vánoce takové nebyly, proč si ty svoje neudělat těmi nejlepšími na světě?
Tradice moderně
Žijeme v době plné protikladů a vybrat si ten svůj “zlatý střed” je náročný úkol. Na jednu stranu slyšíme hlasy nabádající nás zpomalit, vrátit se k přírodě a naslouchat svému tělu. Na druhé straně ale máme stíhat všechno rychleji, efektivněji, nezaostávat za moderními trendy a být konkurenceschopní. A do toho vánoce. Tak když už tu moderní dobu a její technologie tady máme, pojďme z nich tu pohodu vánoc vykřesat.
Plánování a organizace – základ klidných Vánoc
Dobrá organizace vám může ušetřit čas, energii a předejít zbytečnému stresu. Vánoční přípravy zahrnují spoustu úkolů, od nakupování dárků přes výzdobu až po pečení cukroví. S trochou plánování to ale zvládnete bez problémů.
Začněte včas
- Přehled úkolů:
Vytvořte si seznam všeho, co je potřeba zařídit, včetně dárků, dekorací, úklidu, vaření a pečení. - Časová osa:
Rozdělte úkoly na týdny nebo konkrétní dny. Například:- První týden v prosinci: Výzdoba domova.
- Druhý týden: Pečení cukroví a nákup dárků.
- Poslední týden: Balení dárků a příprava slavnostního menu.
- Pravidlo 80/20:
Zaměřte se na činnosti, které mají největší vliv na celkový výsledek. Neztrácejte čas na drobnosti, které nejsou klíčové.
Využijte služby
Nebuďte na všechno sami, protože nechat si pomoct není vaše selhání. Naopak, porozhlédněte se ve svém okolí, jestli místní pekárna nenabízí pečení cukroví, jaké potraviny na štědrovečerní stůl se vyplatí objednat předem. Možná máte v domě paní, která si ráda přivydělá výpomocí nebo úklidem. A co sociální podniky nebo chráněné dílny, které zaměstnávají znevýhodněné osoby? Často nabízejí catering, úklidové služby nebo prodávají zajímavé originální předměty. Vám to usnadní život a ještě nákupem u takových firem přispějete na dobrou věc.
Využijte digitální nástroje
Když moderně, tak s aplikacemi. Dnes je najdete snad na všechno od cvičení po seznamování a ne vždy práci skutečně šetří. Zkusili jsme vybrat takové, které sami používáme a patří mezi nejoblíbenější.
- Seznamy úkolů:
Použijte aplikace jako Google Keep, Todoist, nebo Trello pro přehledné seznamy. Udržujte si poznámky, co už máte hotové, a co ještě zbývá. - Kalendář:
Využijte kalendář (Google Kalendář, Outlook) k plánování časově náročnějších aktivit. Nastavte si upomínky, abyste na nic nezapomněli.
Rozpočtujte si Vánoce
Pořádek ve financích vám přidá klid a dopředu ušetří nečekaná překvapení v lednovém výpise z účtu. Nemusíte být studovaný ekonom, abyste s malou pomocí chytrých nástrojů zvládli rodinný rozpočet. Jako ve všem – disciplína na prvním místě. Když si dáte limit na nákup dárků, dodržte ho. A opravdu letos potřebujete další sadu vánočních světýlek? 😉
- Stanovte si rozpočet:
Rozdělte si částku, kterou plánujete utratit, na jednotlivé kategorie – dárky, výzdoba, jídlo, případné cestování. - Využijte tabulky:
Použijte například Google Sheets nebo Excel k vytvoření tabulky s přehledem výdajů. Můžete zahrnout kolonky jako:- Plánovaný rozpočet
- Skutečná cena
- Kategorie (např. dárky, cukroví, dekorace)
Není to jen na vás
Ani na úkoly, které nechcete svěřit externím dodavatelům, nemusíte být sami. Ale taky to známe – někdy je dohodnout nákup dárků třeba pro babičku s ostatními členy rodiny největší oříšek. I tady pomůžou moderní technologie.
Seznamy dárků
- Vytvořte seznam osob:
Sepište si seznam lidí, kterým chcete dárky koupit, a přidejte nápady na možné dárky. - Sdílené seznamy:
Pokud nakupujete dárky s rodinou, vytvořte společný seznam v aplikacích jako Google Keep nebo Microsoft OneNote, aby každý viděl, co už je vyřízené. - Náhradní nápady:
Mějte v záloze několik alternativních tipů, pokud nebude dostupný hlavní dárek.
Zjednodušte si vánoční úklid
- Rozložte úklid do více dní:
Namísto velkého úklidu na poslední chvíli věnujte každý týden pár hodin konkrétním místnostem. - Použijte úklidové aplikace:
Aplikace jako Tody vám mohou pomoci naplánovat úklidové práce a rozdělit je na jednotlivé dny. - Zapojte celou rodinu:
Rozdělte úkoly mezi členy domácnosti – například děti mohou pomoci s výzdobou nebo tříděním dekorací.
Na finance moderně
Že je často výhodnější nakupovat v klidu z domova než podlehnout “výhodné” nabídce, která na vás vykoukla na vedlejším regálu supermarketu, je známá věc. On-line svět nákupů nabízí možnost porovnat ceny, přečíst si recenze a vše promyslet bez davů nervózních nakupujících. Co hýbe světem nákupů v posledních letech?
Nechte si vrátit peníze za svůj nákup
Cashback portály jsou skvělým způsobem, jak při online nakupování ušetřit peníze. Fungují na jednoduchém principu: za každý nákup přes odkaz z cashback portálu dostanete zpět určitou část z ceny nákupu.
Jak cashback portály fungují
Zaregistrujte se na oblíbeném cashback portálu, jako jsou například Plná Peněženka, Tipli, nebo Refundo. Na portálu si vyhledejte obchod, kde plánujete nakoupit (většina velkých e-shopů je na cashback portálech dostupná). Kliknutím na odkaz vás portál přesměruje na daný e-shop. Nakupujte jako obvykle. Cashback portál zaregistruje váš nákup a připíše vám částku odpovídající procentu cashbacku. Nasbírané odměny si můžete nechat vyplatit na svůj bankovní účet, PayPal nebo využít jinak (např. formou dárkových poukazů).
Tipy pro maximální využití cashback portálů
- Porovnávejte cashback nabídky
Různé portály nabízejí různé procento cashbacku. Před nákupem zkontrolujte, který portál nabízí nejvýhodnější podmínky. - Využívejte doplňky do prohlížeče
Některé cashback portály, jako Plná Peněženka, nabízejí doplňky do prohlížeče, které vás automaticky upozorní na možnost cashbacku, když navštívíte podporovaný e-shop. - Sledujte speciální akce
Během Vánoc a Black Friday cashback portály často zdvojnásobují nebo jinak navyšují odměny. - Nakupujte přes mobilní aplikace
Většina cashback portálů má mobilní aplikace, které umožňují pohodlný přístup k nabídkám i na cestách.
Díky cashback portálům můžete nejen ušetřit, ale i zlepšit svůj rozpočet na další vánoční radosti.
To nejlepší nakonec
Rezervujte si čas na odpočinek, to nejdůležitějších na vánocích jste vy sami. A když nebudete v pohodě vy, nebudou ani vánoce. Smiřte se s polovičním počtem druhů cukroví, mytí oken nechte na jaro a o zdobení stromečku se podělte s dětmi. A pak si udělejte pohodu jen pro sebe. Navíc – wellness pro dva je přece super nápad na dárek!
- Naplánujte si volné chvíle:
Do svého plánu zahrňte i čas na relaxaci. Pusťte si oblíbený vánoční film, zajděte na trhy nebo si užijte odpoledne s knihou a horkou čokoládou. Pohodové chvíle plné vůně a bylinek si můžete snadno dopřát i doma s výrobky místních značek. Ty si pohodlně objednáte na e-shopu. - Nechte si rezervu:
Vždy plánujte s malým časovým náskokem. Neočekávané situace, jako zpoždění dodávek nebo změna plánů, vás tak nezaskočí.
Zkrátka dejte pohodovým vánocům šanci. Najděte svou cestu a vyberte si variantu oslav, která vám bude příjemná a pomůže prozářit dlouhé zimní večery zážitky, na které budete chtít za rok zase navázat.